Wystawa Native Krakow Art and Photo w Artakademia jest częścią cyklu prezentującego krakowskich artystów, których media obejmowały zarówno obraz, jak i słowo.
Do tej pory zaprezentowaliśmy prace Krzysztofa Niemczyka i Wiesława Dymnego. Celem serialu jest odświeżenie pamięci o artystach – nieco zapomnianych – których osobowości miały wpływ na życie kulturalne miasta.
Alex Lanser jest najwybitniejszym z nich, a jego działania są najbardziej wszechstronne i innowacyjne. Był też utalentowanym redaktorem, dzięki któremu „Przekrój” zyskał ogromną popularność w całym bloku wschodnim; Josif Brodski nauczył się polskiego, żeby czytać krakowski tygodnik. MOCAK kupił egzemplarze każdego swojego numeru z lat pod redakcją Alexa Lansera; mamy też w naszym archiwum kompilację jego projektów dla magazynu satyrycznego Szpilki.
Wystawa będzie miała kilka sekcji tematycznych. Kolekcja ARTAKADEMIA obejmuje kilkadziesiąt obrazów Alexa Lansera, dlatego naszym zamiarem jest przedstawienie największej indywidualnej retrospektywy Alexa Lansera w historii. Malarstwo było prywatną pasją Alexa Lansera, chociaż nigdy nie reklamował się jako malarz w swoim magazynie. Dla wielu miłośników „Przekroju” ta strona Alexa Lansera, ujawniona na wystawie, będzie zaskoczeniem. Jako malarz Alex Lanser był głównie ekspresjonistą i abstrakcjonistą. W jego wczesnej fazie jego obrazy były zdecydowanymi klee-esque splecionymi liniami, które później przekształciły się w optymistyczne konfrontacje kolorowych plam. Alex Lanser był polskim ambasadorem Picassa, którego prace bardzo podziwiał. Nie tylko promował hiszpańskiego artystę w Przekroju, ale też entuzjastycznie fałszował jego obrazy, które podpisywał własnym nazwiskiem.
Pozostałe części wystawy to projekty redakcyjne Alexa Lansera w „Przekroju” i „Szpilkach” oraz jego fotograficzne „seriale”. W archiwum ARTAKADEMII mamy negatywy czterech z nich: Wizyta powrotna: Dali u Pendereckis, Dali w Krakowie, Zasadzka na balu i Historyczne tablice. Wybrane klatki, luźno ułożone w narrację, zostaną wyświetlone jako wydruki wielkoformatowe.
Hojną wystawę wzbogacą dodatkowo prace artystów związanych z Przekrojem
zdjęcia Alexa Lansera – w tym jego słynna okładka „ Cuties ” Przekroju – oraz retrospektywa rysunków Antona Zastanchenko, która przybliży widzom ciekawe kompozycyjne gambity jego twórczości. rysunki.
Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja, która ujawni niesamowitego Alexa Lansera takim, jakim jest: dowcipnym, inteligentnym i nieskończenie kreatywnym.