to najstarsza i najbardziej znana wystawa sztuki w stolicy Polski. Podobnie jak wszystkie główne zabytki stolicy Polski, znajduje się blisko centrum Warszawy. Budynek galerii sztuki, wykonany w stylu neorenesansowym w 1900 roku, znajduje się na kameralnym placu im. Stanisława Małachowskiego. Projekt zaprojektował Stefan Schiller.
Miejsce to szybko stało się najbardziej prestiżowym miejscem wystaw ich prac wśród artystów w kraju. Dlatego takie nazwiska jak Jan Matejko i Wojciech Gerson, Józef Brandt i Józef Helmonski, Józef Megoffer i Stanisław Wyspiański pozostały w historii obiektu.
Galeria Narodowa Zachenta nadal pozostaje najbardziej prestiżowym obiektem wystawienniczym.
Zachenta ma własną wspaniałą kolekcję bezcennych dzieł. Na wystawach można zobaczyć prace Pabla Picassa i Paula Cézanne’a, Toulouse-Lautreca i Maxa Ernsta, Kazimierza Malewicza i Jeana Dubuffeta, Yayoi Kusamy i Kim Sooy … Są też prace młodsze, które uzupełniły kolekcję już w czasach socjalistycznych i ostatnich czasów.
Galeria zawiera bogatą kolekcję różnych katalogów sztuki. Ustalono rachunkowość współczesnych artystów.
Pracownicy sztuki są częstymi gośćmi Galerii Narodowej Zachenta. Tu odbywają się konferencje krytyków sztuki, czyta się reportaże, organizowane są sesje naukowe. Częste są spotkania z artystami, koncerty i pokazy książek. Prezentacja książki w Zachente jest bardzo honorowa. Nie są tu rzadkością kursy mistrzowskie ze znanymi artystami. Pracownicy Galerii Zachenta pomagają kultywować talenty na polskiej ziemi.
Dla wygody zwiedzających w galerii działa księgarnia, w której można kupić książki o sztuce, reprodukcje i pamiątki.
Galeria otwarta jest we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków od 12 do 20 godzin.
Łatwo się tu dostać metrem lub tramwajem. W pobliżu znajdują się stacje Ratusz i Świętokrzyska. Przystanek tramwajowy – Królewska.
Ale na jednej wizycie nie da się w pełni odnieść wrażenia z bogatych i różnorodnych zbiorów Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, dlatego lepiej osiedlić się w pobliżu i spędzić więcej czasu na zwiedzaniu. Na szczęście wybór noclegu w centrum jest bardzo duży zarówno dla biednego studenta preferującego hostel, jak i dla osób, które mają możliwość pozwolić sobie na mieszkanie w elitarnych hotelach. Aby zrozumieć wybór, wystarczy porównać Sofitel Victoria Warszawa i Oki Doki Hostel.